Mô tả
Thiết bị chuyển mạch C1300-48T-4G được thiết kế 48 cổng GE và 4 cổng Uplink SFP đáp ứng các kết nối mạng mật độ cao, bảo mật và mở rộng linh hoạt. Switch có công suất chuyển mạch là 104Gbps và tốc độ chuyển tiếp gói tin đạt 77,38mpps đáp ứng tốt tất cả các yêu cầu về mạng để chạy các tính năng hiện đại giúp hiện đại hóa CNTT của doanh nghiệp.
Switch Cisco C1300-48T-4G là một phần của dòng sản phẩm Cisco Catalyst 1300 Series, đây là dòng chuyển mạch thế hệ mới với nhiều tính năng hiện đại như QoS chất lượng dịch vụ, bảo mật cổng IEEE 802.1X, quản lý lưu lượng Layer 3 nâng cao ..vv Để được tư vấn kỹ thuật miễn phí và nhận báo giá tốt nhất hãy liên hệ tới CNTTShop.vn theo thông tin trên Website.
Đặc điểm nổi bật của C1300-48T-4G
1. Dễ quản lý & triển khai
- Hỗ trợ Cisco Business Dashboard → quản lý tập trung switch, router, access point.
- Plug-and-Play → cài đặt nhanh, giảm can thiệp thủ công.
- Quản lý qua Web GUI, CLI (Telnet/SSH), SNMP, hỗ trợ cấu hình hàng loạt.
- Tích hợp Bluetooth qua USB → truy cập CLI/GUI từ laptop, tablet.
2. Độ tin cậy & khả năng phục hồi
- Hỗ trợ dual image, nâng cấp phần mềm không gián đoạn.
- Hoạt động ổn định 24/7, đáp ứng nhu cầu doanh nghiệp.
3. Bảo mật mạnh mẽ
- IEEE 802.1X, Port Security, Web authentication → kiểm soát truy cập chặt chẽ.
- ARP inspection, IP Source Guard, DHCP snooping, IP/MAC/Port Binding → chống giả mạo.
- IPv6 First Hop Security → ND inspection, RA guard, DHCPv6 guard, neighbor binding integrity.
4. Hỗ trợ IPv6
- Dual-stack IPv4/IPv6.
- Đạt chứng nhận USGv6 & IPv6 Gold, đảm bảo khả năng mở rộng trong tương lai.
5. Quản lý lưu lượng Layer 3 nâng cao
- Hỗ trợ định tuyến động Layer 3.
- Tối ưu liên VLAN routing, phân đoạn mạng.
- Giảm tải cho router, nâng cao hiệu quả xử lý lưu lượng.
6. Thiết kế nhỏ gọn
- Kiểu dáng gọn, đẹp, dễ triển khai cả ngoài tủ mạng.
- Phù hợp văn phòng mở, lớp học, cửa hàng bán lẻ.
7. Tiết kiệm năng lượng
- Hỗ trợ IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet.
- Tự động tắt cổng khi không sử dụng.
- Tối ưu điện năng, giảm chi phí và thân thiện môi trường.
Thông số kỹ thuật switch Cisco C1300-48T-4G
| Datasheet Switch Cisco C1300-48T-4G | |
| Specifications | |
| Port | 48 x 1G Ethernet ports 4 x 1G SFP Uplink ports |
| Console port | Cisco standard RJ-45 console port and USB Type C port |
| USB port | USB Type C port on the front panel of the switch for easy file and image management as well as console port |
| Performance | |
| Switching capacity in Gigabits per second (Gbps) | 104 Gbps |
| Capacity in Millions of Packets Per Second (mpps) (64-byte packets) | 77.38 Mpps |
| Hardware | |
| CPU | ARM dual-core at 1.4 GHz |
| DRAM | 1 GB DDR4 |
| Flash | 512 MB |
| Packet buffer | 3 MB |
| Buttons | Reset button |
| Cabling type | Unshielded Twisted Pair (UTP) Category 5e or better for 1000BASE-T |
| LEDs | System, Link/Act, PoE, Speed |
| Feature | |
| Spanning Tree Protocol | Standard 802.1d Spanning Tree support Fast convergence using 802.1w (Rapid Spanning Tree [RSTP]), enabled by default Multiple Spanning Tree instances using 802.1s (MSTP); 8 instances are supported Per-VLAN Spanning Tree Plus (PVST+) and Rapid PVST+ (RPVST+); 126 instances are supported |
| Port grouping/link aggregation | Support for IEEE 802.3ad Link Aggregation Control Protocol (LACP) ● Up to 8 groups ● Up to 8 ports per group with 16 candidate ports for each (dynamic) 802.3ad link aggregation |
| VLAN | Support for up to 4093 VLANs simultaneously Port-based and 802.1Q tag-based VLANs, MAC-based VLAN, protocol-based VLAN, IP subnet-based VLAN Management VLAN Private VLAN with promiscuous, isolated, and community port Private VLAN Edge (PVE), also known as protected ports, with multiple uplinks Guest VLAN, unauthenticated VLAN Dynamic VLAN assignment via RADIUS server along with 802.1X client authentication Customer premises equipment (CPE) VLAN Auto surveillance VLAN (ASV) |
| Voice VLAN | Voice traffic is automatically assigned to a voice-specific VLAN and treated with appropriate levels of QoS. Voice Services Discovery Protocol (VSDP) delivers networkwide zero-touch deployment of voice endpoints and call control devices |
| Multicast TV VLAN | Multicast TV VLAN allows the single multicast VLAN to be shared in the network while subscribers remain in separate VLANs. This feature is also known as Multicast VLAN Registration (MVR) |
| IPv4 routing | Wire-speed routing of IPv4 packets Up to 990 static routes and up to 128 IP interfaces |
| IPv6 routing | Wire-speed routing of IPv6 packets |
| Layer 3 interface | Configuration of a Layer 3 interface on a physical port, LAG, VLAN interface, or loopback interface |
| Routing Information Protocol (RIP) v2 | Support for RIP v2 for dynamic routing |
| Policy-Based Routing (PBR) | Flexible routing control to direct packets to a different next hop based on an IPv4 or IPv6 Access Control List (ACL) |
| DHCP server | Switch functions as an IPv4 DHCP server, serving IP addresses for multiple DHCP pools or scopes Support for DHCP options |
| Environmental | |
| Unit dimensions (W x H x D) | 445 x 288 x 44 mm (17.5 x 11.33 x 1.73 in) |
| Unit weight | 3.95 kg (8.71 lb) |
| Power | 100-240V 50-60 Hz |
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Operating temperature | 23° to 122°F (-5° to 50°C) |
| Storage temperature | -13° to 158°F (-25° to 70°C) |
| Operating humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Storage humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Fan (number) | 1 |
| MTBF at 25°C (hours) | 1,452,667 |


Reviews
There are no reviews yet.